Powrót do natury czy nowoczesne technologie - światowe tendencje w rolnictwie

Przełom XX i XXI wieku to okres tryumfu nowoczesnych technologii oraz systemu przemysłowego w produkcji rolnej. Podstawą obecnej strategii jest produkcja dla globalnego rynku żywności, kontrolowana przez wielkie koncerny spożywcze. Współczesne uprawy i hodowle prowadzone są w dużych gospodarstwach, które dla zwiększenia efektywności produkcji oraz uzyskania jednolitego poziomu jakości produktów, wykorzystują na szeroką skalę nowoczesne technologie.

 

rzepak

Celem korporacji spożywczych jest maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów, stąd uprawy lokalizowane są w strefach klimatycznych charakteryzujących się tanią siłą roboczą oraz umożliwiających całoroczną produkcję i dostawy świeżych produktów. Ze względu na coraz większe oddalenie producentów od konsumentów, wytworzona żywność trafia na rynek w postaci wysoko przetworzonej. Powszechnie stosuje się także środki przedłużające trwałość produktów.

 

Opisany powyżej model produkcji rolnej doprowadził co prawda do niespotykanego wcześniej w historii wzrostu produkcji żywności, ale przy okazji, z powodu intensywnej eksploatacji środowiska naturalnego, miał ogromny udział w zanieczyszczeniu wód i powietrza, erozji gleby, ograniczeniu bioróżnorodności, etc.

 

Spustoszenie, jakiego w środowisku naturalnym dokonał system przemysłowy produkcji rolnej stało się podstawą krytyki tego modelu oraz motorem poszukiwań bardziej optymalnych, rozwiązań.

 

Przyszłością gospodarki rolnej mają więc być modele oparte na koncepcji zrównoważonego rozwoju lub też idei maksymalizacji wydajności poprzez wprowadzanie modyfikacji genetycznych. Rolnictwo światowe stoi obecnie na rozdrożu, pomiędzy produkcją upraw transgenicznych, rolnictwem precyzyjnym i rolnictwem ekologicznym.

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne zakłada powrót do tradycyjnego gospodarowania – bez chemicznych środków ochrony roślin, tworzenia monokultur czy prowadzenia wysoko wydajnych ferm hodowlanych. W uprawach roślin stosuje się płodozmian, a w hodowli zwierząt – chów ściółkowy. Ważnym aspektem rolnictwa ekologicznego jest także skrócenie dystansu między producentem a odbiorcą żywności. Stąd też pojawiają się postulaty produkcji na rynek lokalny i regionalny, tak, by zapewnić świeżość i wartość odżywczą wprowadzanych do handlu produktów.

Rolnictwo transgeniczne

Uprawy transgeniczne charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i zaawansowaniem technologicznym. Genetycznie modyfikowane odmiany roślin uważane są za skuteczne narzędzie walki z głodem na świecie. Wśród uprawianych obecnie roślin transgenicznych znajdują się, między innymi: soja, pszenica, bawełna, rzepak, pomidory czy kukurydza. Współczesne uprawy GMO, kontrolowane przez globalne przedsiębiorstwa spożywcze, zdominowane są przez cztery kraje: Stany Zjednoczone, Argentynę, Kanadę i Chiny.

 

Rolnictwo precyzyjne

Ogromną szansą dla rolnictwa na świecie jest system rolnictwa precyzyjnego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych, umożliwia on optymalne wykorzystanie upraw, właściwe nawożenie i nawadnianie, dostosowywanie strategii produkcji do zmiennych warunków klimatycznych, glebowych, etc. Główną zaletą rolnictwa precyzyjnego jest maksymalizacja wydajności przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Co więcej, rolnictwo precyzyjne jest opłacalne nie tylko w przypadku makrogospodarstw. Coraz częściej na wprowadzanie rozwiązań precyzyjnych pozwolić sobie mogą także drobniejsi rolnicy.

INNE ARTYKUŁY

Skutki środowiskowe hodowli przemysłowej

Skutki środowiskowe hodowli przemysłowej

Przemysłowa hodowla zwierząt to wyjątkowo okrutny proceder. Najistotniejszym jego rezultatem jest, rzecz jasna, cierpienie żywych...

Stan powietrza w Polsce

Stan powietrza w Polsce

Powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Z raportu opublikowanego jesienią 2013 roku przez...

PSL proponuje „Ziemię za złotówkę” dla emigrantów

PSL proponuje „Ziemię za złotówkę” dla emigrantów

Dobry pomysł czy bezczelne podlizywanie się wyborcom? PSL ma pomysł na ściągnięcie ludzi, którzy wyjechali zagranicę...

Rolnictwo w mieście

Rolnictwo w mieście

Powoli, powolutku mijają już czasy, gdy rozrastające się miasta pożerały każdy, choćby najmniejszy, kawałek zieleni,...

Polskie wino Dobre wino

Polskie wino Dobre wino

Choć hasło „przemysł winiarski” nie jest być może pierwszym skojarzeniem jakie mamy myśląc o Polsce, rodzime wina...

Polska żywność lubiana zagranicą – dzięki sieciom handlowym

Polska żywność lubiana zagranicą – dzięki sieciom handlowym

Gdzie polskie produkty świetnie się sprzedają i dlaczego? Jak poinformował ostatnio „Dziennik Gazeta Prawna”,...

PGR w Kietrzu - relikt czy duma polskiego rolnictwa

PGR w Kietrzu - relikt czy duma polskiego rolnictwa

Pegeery, czyli Państwowe Gospodarstwa Rolne, wielu z nas kojarzą się jednoznacznie – z mało wydajną, nieefektywną...

Konsekwencje wymierania pszczół dla rolnictwa

Konsekwencje wymierania pszczół dla rolnictwa

Aż 84% gatunków roślin uprawnych w Europie wydaje plon dzięki owadom zapylającym, w szczególności pszczołom....

Globalne ocieplenie - prawda czy mit

Globalne ocieplenie - prawda czy mit

Już od dłuższego czasu zjawiska atmosferyczne płatają nam figla i na Wielkanoc zamiast cieszyć się wiosną lepimy zające ze...

GMO - zagrożenie czy przyszłość

GMO - zagrożenie czy przyszłość

Określenie GMO odnosi się głównie do roślin, które zostały celowo zmodyfikowane genetycznie przez człowieka....

Funkcje socjalne rolnictwa małoobszarowego

Funkcje socjalne rolnictwa małoobszarowego

We współczesnym, nasyconym wszelkimi dobrami świecie wciąż istnieje problem głodu. Tym razem nie jest on jednak wynikiem...

Czy żyjemy w antropocenie

Czy żyjemy w antropocenie

Termin „antropocen” spopularyzowany został na przełomie XX i XXI wieku przez Paula Crutzena, holenderskiego chemika...