PGR w Kietrzu - relikt czy duma polskiego rolnictwa

Pegeery, czyli Państwowe Gospodarstwa Rolne, wielu z nas kojarzą się jednoznacznie – z mało wydajną, nieefektywną organizacją pracy. Wielu przeciwników minionego systemu zwraca uwagę na panujące w PGR-ach patologie: alkoholizm, nieróbstwo, korupcję i kradzieże. Ostatecznie, 31 grudnia 1993 roku, wszystkie PGR-y zostały postawione w stan likwidacji. Zniknęły wszystkie – oprócz jednego.

 

PGR w Kietrzu powstał w 1961 roku. Od początku swego istnienia, kietrzański kombinat osiągał znakomite wyniki w produkcji. Ogromny udział w sukcesie ośrodka miał jego wieloletni szef – Aleksander Marszałek. Racjonalne gospodarowanie, mądre zarządzanie oraz sumienność pracowników przełożyły się na doskonałe wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

pgr kietrz polska

 

W 1989 roku gospodarstwo w Kietrzu zostało przekształcone w spółkę z o.o. – Kombinat Rolny Kietrz – ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa

 

Obecnie Kietrz jest największym producentem buraków cukrowych w Polsce i w Unii Europejskiej i zaliczany jest do grupy strategicznych spółek Skarbu Państwa.

Najnowocześniejsze gospodarstwo rolne w Polsce?

Kietrzański kombinat to potęga rozrosła na 8582 hektarach użytków rolnych. Na obszarze tym prowadzona jest uprawa roślin (pszenicy ozimej, rzepaku, kukurydzy oraz buraków cukrowych) i hodowla zwierząt (w szczególności krów mlecznych).

 

Zasady uprawy i hodowli ustalane są w oparciu o najnowocześniejsze technologie składające się na system rolnictwa precyzyjnego. Wykorzystuje się tu automatycznie sterowane traktory, ciągniki i kombajny. Każdy etap upraw i hodowli jest ściśle kontrolowany, czujniki i kamery zainstalowane we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych pozwalają na bieżąco oceniać samopoczucie zwierząt czy stan składowanej w silosach kukurydzy.

 

Kombinat posiada własną stację GPS z dwoma 36-metrowymi masztami. Dzięki wykorzystaniu nawigacji satelitarnej, zminimalizowano straty towarzyszące tradycyjnej uprawie (marnotrawstwo ziarna, miejsca, paliwa do maszyn, etc.). Pola zasiewane są z dokładnością do jednego centymetra.

 

Organizacja upraw podporządkowana jest szczegółowej analizie danych, na podstawie której tworzone są cyfrowe mapy zasobności pola w składniki pokarmowe. Mapy te pozwalają maksymalnie dopasować rodzaj uprawy i nawozu do warunków glebowych na danym obszarze.

 

W najbliższej przyszłości Kombinat wprowadzi dwa nowe systemy poprawy wydajności upraw. Pierwszy z nich, na podstawie szczegółowej analizy możliwości pokarmowych gleby dla różnych gęstości zasiewu, będzie miał za zadania ustalić optymalną gęstość zasiewów dla każdego centymetra kwadratowego pola. Drugi – dotyczyć będzie środków ochrony roślin, w celu dokonania wyboru najbardziej odpowiednich preparatów do walki ze szkodnikami.

 

Kombinat w Kietrzu chwali się także swoją dbałością o komfort życia hodowanych w nim zwierząt. Z obór i korytarzy wyeliminowano więc ostre krawędzie, których boją się krowy. Zainstalowano tam natomiast specjalne szczoty do masażu oraz czerwone oświetlenie – niewidoczne dla krów, ale umożliwiające stałą kontrolę nad stadem. W pomieszczeniach dojarni puszczana jest muzyka, która ma za zadanie uspokoić zwierzęta i zagłuszyć denerwujące je dźwięki. Ponadto, każde zwierzę ma na sobie pedometr – urządzenie do pomiaru liczby kroków, umożliwiające wychwycenie wszelkich anomalii, mogących świadczyć, między innymi o chorobie. Analitycy z laboratoriów w Kietrzu trzymają również pieczę nad paszą, dbając o wartościową, zbilansowaną dietę hodowanych zwierząt.

 

W listopadzie 2013 roku Kombinat Rolny Kietrz przejął stadninę koni huculskich – „Gładyszów”.Znajdujące się w Gładyszowie stado zachowawcze koni huculskich, liczy ponad 300 zwierząt.

INNE ARTYKUŁY

Skutki środowiskowe hodowli przemysłowej

Skutki środowiskowe hodowli przemysłowej

Przemysłowa hodowla zwierząt to wyjątkowo okrutny proceder. Najistotniejszym jego rezultatem jest, rzecz jasna, cierpienie żywych...

Stan powietrza w Polsce

Stan powietrza w Polsce

Powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Z raportu opublikowanego jesienią 2013 roku przez...

PSL proponuje „Ziemię za złotówkę” dla emigrantów

PSL proponuje „Ziemię za złotówkę” dla emigrantów

Dobry pomysł czy bezczelne podlizywanie się wyborcom? PSL ma pomysł na ściągnięcie ludzi, którzy wyjechali zagranicę...

Rolnictwo w mieście

Rolnictwo w mieście

Powoli, powolutku mijają już czasy, gdy rozrastające się miasta pożerały każdy, choćby najmniejszy, kawałek zieleni,...

Powrót do natury czy nowoczesne technologie - światowe tendencje w rolnictwie

Powrót do natury czy nowoczesne technologie - światowe tendencje w rolnictwie

Przełom XX i XXI wieku to okres tryumfu nowoczesnych technologii oraz systemu przemysłowego w produkcji rolnej. Podstawą obecnej...

Polskie wino Dobre wino

Polskie wino Dobre wino

Choć hasło „przemysł winiarski” nie jest być może pierwszym skojarzeniem jakie mamy myśląc o Polsce, rodzime wina...

Polska żywność lubiana zagranicą – dzięki sieciom handlowym

Polska żywność lubiana zagranicą – dzięki sieciom handlowym

Gdzie polskie produkty świetnie się sprzedają i dlaczego? Jak poinformował ostatnio „Dziennik Gazeta Prawna”,...

Konsekwencje wymierania pszczół dla rolnictwa

Konsekwencje wymierania pszczół dla rolnictwa

Aż 84% gatunków roślin uprawnych w Europie wydaje plon dzięki owadom zapylającym, w szczególności pszczołom....

Globalne ocieplenie - prawda czy mit

Globalne ocieplenie - prawda czy mit

Już od dłuższego czasu zjawiska atmosferyczne płatają nam figla i na Wielkanoc zamiast cieszyć się wiosną lepimy zające ze...

GMO - zagrożenie czy przyszłość

GMO - zagrożenie czy przyszłość

Określenie GMO odnosi się głównie do roślin, które zostały celowo zmodyfikowane genetycznie przez człowieka....

Funkcje socjalne rolnictwa małoobszarowego

Funkcje socjalne rolnictwa małoobszarowego

We współczesnym, nasyconym wszelkimi dobrami świecie wciąż istnieje problem głodu. Tym razem nie jest on jednak wynikiem...

Czy żyjemy w antropocenie

Czy żyjemy w antropocenie

Termin „antropocen” spopularyzowany został na przełomie XX i XXI wieku przez Paula Crutzena, holenderskiego chemika...